:-)

sony erisson

K850i

Model K850i je plně vybavený mobil s fotákem 5 mpx.

Ovládání a konstrukce: to jsme tu ještě neměli

Modul fotoaparátu uvnitř Sony Ericssonu K850i disponuje rozlišením 5 Mpx a je již tradičně umístěn na zadní straně telefonu. Pokud bychom si dále chtěli přeci jenom trochu přiblížit polohu snímacího čipu, tak by to bylo vzdálenostně pár centimetrů za polovinou délky celé zadní plochy a ve 2/3 šířky. To je celkem dobré umístění, neboť by jste si neměli při focení zakrývat objektiv. Čočku vestavěného fotoaparátu kryje "zvenku" pouze minerální sklíčko odolné proti poškrábání. Pod ním se však ukrývá i automatická krytka, která se vždy po spuštění fotoaparátu sama otevře. Na "machrování" jak dělané, ale to, že se nachází krytka až pod jeho povrchem, je celkem nepraktické. Pokud si totiž poškrábáte právě vnější minerální sklíčko, tak se vám výsledná kvalita pořízených fotografií razantně sníží a zbudou vám jen oči pro pláč. Sony Ericsson se ale zaručuje vysokou kvalitou minerálního sklíčka odolného proti poškrábání.Na zadní straně se kromě modulu fotoaparátu nachází i velmi silný xenonový blesk, kterému v případě nutnosti napomáhá bílá přisvětlovací LED dioda. Chybí tak jen zrcátko pro autoportréty. Škoda, že nelze využít také druhou (přední) VGA kamerku pro pořízení fotografií. Ta by totiž mohla leckdy i suplovat právě absentující zrcátko pro autoportréty. Nejen u Sony Ericssonu, ale i u jiných předních světových výrobců mobilních telefonů, se však s tímto řešením dnes a denně nesetkáváme. Jeden z mála výrobců, který neblokuje tuto sekundární kamerku pro pořízení fotek, je korejský Samsung nebo Nokia u svých chytrých telefonů.

Prostředí fotoaparátu: rychlé a přehledné

Fotoaparát lze nejrychleji aktivovat stisknutím speciálního tlačítka pro spuštění fotoaparátu na pravém boku přístroje. Na zadní straně telefonu přitom můžeme nastejno sledovat zajímavou světelnou show, kdy se celé okolí čočky fotoaparátu zbarví do modra a po 1 vteřině zase zhasne. Start aplikace trvá zhruba 3 až 4 vteřiny, což lze označit spíše za dnešní průměr. Poté nám naběhne podobné prostředí, jaké známe například ze staršího modelu K790i/K800i.

Sony Ericsson K850i se při fotografování drží horizontálně, tedy na šířku. Ve stejné poloze jej musíte mít i při nastavování funkcí. Telefon zvládá tzv. automatické otáčení obrazu, nebo-li při následném prohlížení fotografií stačí telefon otočit do horizontální polohy a fotka se automaticky překlopí. To lze dost často a snadno využívat. Sony Ericsson K850i dále nabízí nepřeberné množství nastavení. Pokud si ale nevíte rady, co jaká možnost přesně znamená, pak raději nic nenastavujte a nechte za sebe pracovat telefon, stačí ponechat vše na automatice. Většinu důležitých funkcí však lze zapnout skrze užitečné klávesové zkratky. Nejčastější čtveřice z nich: režim snímání, scény, samospoušť a blesk, na sebe navíc ještě upozorní modře svítícími ikonkami nad dotyčnými tlačítky.

Fotíme se Sony Ericssonem K850i

Spoušť je u Sony Ericssonu dvoustupňová, stejně tak, jako u běžných digitálních fotoaparátu. První stupeň je pro zaostření, které trvá zhruba tak 2 vteřiny, a poté již následuje vyfocení. Fotografie nejvyšší možné kvality a rozlišení se ukládá tak 3 vteřiny. S pořízenými snímky lze rovnou dále pracovat, a to buď v aplikaci PhotoDJ nebo zvolit možnost "oprava fotografie" (to znamená, že se telefon snaží automaticky snímek zesvětlit, někdy ovšem až moc přehnaně). Fotografii dále můžete odeslat například na svůj internetový blog.

Kvalita fotografií: zázraky se nekonají

Sony Ericsson K850i disponuje zatím tím nejvýkonnějším modulem fotoaparátu od švédsko-japonského výrobce. Ten má již předem papírově dobré předpoklady k tomu, stát se králem fotomobilů. Mezi mobilními telefony s 5 Mpx fotoaparátem se určitě řadí k těm lepším, ale v boji s Nokiemi N95, N95 8GB či novým modelem N82 to bude mít Sony Ericsson K850i velmi, ale velmi těžké. Mimo hru však není ani duo Samsung G600 a G800 či nové LG KU990 Viewty. Čočka i čip nového Sony Ericssonu K850i jsou dostatečně velké, ve srovnání s nejlevnějšími digitály je však rozdíl patrný již na první pohled. Vysoké rozlišení s poměrně malým čipem (v porovnání s digitály) se vždy podepíše na výsledných snímcích fotomobilů. U mobilních telefonů je to ale vrchol, co dnes u nás na trhu můžete sehnat.

Rozlišení fotografií 5,0 Mpx (2592 x 1944 pixelů)
Nižší rozlišení fotografií 3 Mpx, 1 Mpx, VGA (640 x 480 px)
Zoom ano, až 16x digitální zoom
Blesk xenonový blesk s přisvětlovací LED diodou
Autofocus, makro režim ano, s automatickým makrorežimem
Stabilizátor obrazu ano
Krytka fotoaparátu ano, automatická krytka pod krycím sklíčkem
Paměť 40 MB vnitřní + paměťové karty Memory Stick Micro (512 MB v balení) nebo Micro SD
Režimy snímání Normální (jeden snímek), BestPic (9 snímků pořízených rychle za sebou, lze nastavit snímání rychle nebo pomalu), Panorama, Rámečky
Samospoušť vypnuto, 10 sekund
Vyvážení bílé automaticky, denní světlo, oblačno, zářivka, žárovka
Měření expozice normální, podle středu
Barevné efekty vypnuto, černobílý, negativ, sépiový odstín, solarizace
Barevné rámečky ano
Náhled zapnuto, vypnuto
Vynulovat čísla souborů ano
Citlivost ISO automaticky, ISO 100, ISO 200, ISO 400
Kvalita obrázku vysoká, normální
Světlo ostření automaticky, vypnuto
Zvuk závěrky Zvuk 1, Zvuk 2, Zvuk 3, Zvuk 4, vypnuto
Automatické otočení zapnuto, vypnuto
Přední kamerka pro videohovory ano, rozlišení VGA (640 x 480 px)
Video MP4, QVGA (320 x 240 pixelů), 30 snímků za sekundu
Možnosti videa noční režim, samospoušť, mikrofon (zapnuto, vypnuto), měření expozice, vyvážení bílé, barevné efekty, stabilizátor obrazu, přisvětlení bílou LED diodou
Další funkce PhotoDJ (editor fotografií), možnost poslat obrázek do blogu, prezentace (tichá, smutná, romantická, šťastná, energetická)

Ukázka modelu K850i

 

Žádné komentáře
 
přeji pěkný den